Geoblog.pl    loversi    Podróże    S U D A M E R I C A    Ale suchar!

Ale suchar!

Chile
Chile, San Pedro de Atacama

11 maja, poniedzialek

...San Pedro de Atacama! Do tego slynnego miasteczka polozonego na pustynii dotarlismy po nocy spedzonej w autobusie. Cale szczesie zaraz po przyjezdzie zaatakowala nas grupka osob oferujacych noclegi. Nie musielismy sami chodzic, szukac i wypytywac. Wybralismy jakas cicha i niesmialo usmiechajaca sie pania z rowerem. Jej hostel okazal sie piekna i spokojna oaza. Kuchnia, internet, sloneczne patio, ciepla woda i duzy pokoj tylko dla nas!

Wieczorem wybralismy sie na spacer po miasteczku. San Pedro de Atacama to naprawde urokliwe miejsce. Waskie uliczki, niskie domki w kolorze ziemi, sympatyczni mieszkancy. Miasteczko jest ciekawe, ale to, co je otacza jest po prostu oblednie piekne! Pustynia, wulkany, salary, bajeczne doliny, laguny, gejzery... Nigdy wczesniej nie bylismy w takim miejscu. Nigdy wczesniej nie podziwialismy takich widokow. A jest co podziwiac!

12 maja, wtorek

Wybralismy sie na jednodniowa wycieczke po okolicy. Zdecydowalismy sie poznac Salar de Tara. Minibusikiem wdrapalismy sie na wysokosc 5 tys. m. n. p. m.!!! Pierwszy raz tak wysoko... troche dziwne uczucie. Niby nic sie nie zmienia, a jednak zmienia sie bardzo wiele! Trudniej zlapac oddech, zwlaszcza podczas intensywnych spacerow. Czasem w glowie sie zakreci. Wszystko odbywa sie w troche innym, zwolnionym tempie. Trafilismy na rozesmiana i rozgadana grupe - dwie Brazyllijki, jedna Amerykanke i starsza parke z Australii. W szybkim tempie przemierzalismy pustynie. Tematow do rozmow bylo wiele :) Nasz chilijski przewodnik Rene pokazal nam niesamowite miejsca - wielobarwna lagune z flamingami, salar lsniacy w sloncu i przerozne powulkaniczne formy skalne. Pelen wrazen dzien minal bardzo szybko. Na zakonczenie pojechalismy jeszcze z Rene do Valle de la Luna. Dolina Ksiezycowa lezy w poblizu San Pedro de Atacama. Jest to piekna dolina otoczona gorami z soli o niewyobrazalnie zroznicowanych ksztaltach. Przebieglismy sie przez jaskinie solna. Zachod slonca podziwialismy na jednym ze szczytow. Widok na doline, San Pedro de Atacama i gorujacy nad miasteczkiem wulkan...

13 maja, sroda

Dzionek odpoczynku. Troche nieplanowany. Chcielismy juz dzis ruszyc do Boliwii, ale nasza rezerwacja z niewiadomych przyczyn zostala przelozona na czwartek. No coz... w glebi ducha ucieszylismy sie, ze mozemy spokojnie pospacerowac jeszcze po miasteczku. Wysokosci, na ktorych sie znajdujemy sa dla naszych organizmow nowoscia i bywa, ze glowki i brzuszki bola. Trzeba sie czasem zatrzymac i zrelaksowac. W tej naszej intensywnej podrozy - nie ma to jak taki dzien spokoju i bezcelowego szwedania sie po ulicach!
...troche grozy przezylismy podczas tego leniwego dnia - zorientowalismy sie, ze nasza karta pamieci w aparacie i nasz pendrive zalapaly jakiegos wirusa. Nasze ostatnie zdjecia teoretycznie byly, ale nie moglismy ich zobaczyc w zadnym komputerze. Szukalismy informatyka, ktory moglby nam pomoc w rozwiazaniu tego problemu. Nie znalezlismy. Panika byla. Ale Dzielny Piotrek przysiadl na pol nocy przy komputerze i sam uratowal sytuacje! Przepedzil wirusa i odzyskal nasze zdjecia!!!

M

Chcialem tylko dodac, ze akcja ze zdjeciami nie skonczyla sie az tak wesolo.
Stracilismy okolo 1 procent zdjec. W naszym przypadku 1 procent to kilkadziesiat pieknych lub srednich ujec!!! Do tego zdjecia sie totalnie pomieszaly.
Na tym nie koniec naszych problemow fotograficznych. Glowny obiektyw 18-70mm powoli przestaje z nami wspolpracowac. Zbyt wiele wstrzasow, piasku i soli. Ciekawe czy dotrwa do konca...

P

Rafal
Rafal - 2009-05-14 08:19
jesli w ogrodzie biega taki maly brudny i niedolezny kotek, to ten sam hostel gdzie bylem z ukochana margo:)))

GRAZA Z WROCKA....
GRAZA Z WROCKA.... - 2009-05-15 10:35
kochani, dzisiaj o 8 rano znalazlam i zaczelam czytac i ogladac waszego bloga, i wlasnie skonczylam, slow mi brak. cudo, cudo. od 17 miesiecy /od stycznia 2008 jestem na emeryturze/ czytam po kolei wszystkie geoblogi, sa super ale wasz przebil tamte. Opisujecie wspaniale i robicie przecudne zdjecia. zycze w dalszej podrozy takich samych niesamowitych wrazen i poznawanie nowych wspanialych ludzi. tez to uwielbiam. jeszcze nie jestem babcia ale moze niedlugo bede, tak wiec czuje jak wy sie cieszycie i wasze rodziny.. zycze samych dobrych dni. bede z wami do konca podrozy, aby trwala dalej w zdrowiu i pogodzie. pozdrowionka

Sylwia
Sylwia - 2009-05-16 20:11
Witam!
Tu Sylwia z Kosmetyków na Zabobrzu.Po nieprawdopodobnych opowieściach Waszej Mamci o podróży dookoła Ameryki musiałam zajrzeć na tą stronkę. Jesteście absolutnie niesamowici.Bardzo gratuluję pomysłu i oczywiście odwagi.Potwierdzacie,że można pojechać i zobaczyć wszystko o czym się zamarzy jeśli tylko tego chcemy.Obejrzeliśmy z mężem mistrzowskie zdjęcia,przeczytaliśmy wszystko jednym tchem.Pokazaliście miejsca,które znamy z TV innym okiem.Wszystko wydaje się przyjaźniejsze i całkiem bezpieczne.
Gratulujemy FASOLKI, która miała szczęście zakiełkować w tak romantycznych miejscach.
Życzymy dalszych niezapomnianych chwil,bawcie się dobrze i bądzcie jak Tony Halik z żoną :-)))))))))))))))
Pozdrawiamy z całkiem ciepłej Jelonki
Sylwia i Wojtek

ciocia Mirka
ciocia Mirka - 2009-05-17 18:07
Witam Was bardzo serdecznie , dopiero dzisiaj się zalogowałam, co nie znaczy że nie śledzę Waszej podróży. Niespodzianek jest bardzo dużo gratulacje za potomka / pilnuj Piotruś bardzo Moniki i dbaj o nią/ Przesyłamy Wam całuski i pozdrowienia od wszystkich ze Swiebodzina. Trzymamy kciuki za Wasze poczynania / czekamy na fotki/.

loversi
loversi - 2009-05-19 15:52
Dziekujemy bardzo za nowe komentarze, gratulacje i cieple slowa plynace z Polski!
Dla nas, bedacych teraz tak daleko od domu, to przemile wiedziec ze Kogos interesuja nasze historie :)
Pozdrawiamy Wszystkich Stalych Czytelnikow, Nowych Zainteresowanych i Cichych Niekomentujacych!
Dzieki Wam nasza podroz nabiera pieknego wymiaru...

dziadkowie z Jelonki
dziadkowie z Jelonki - 2009-05-19 23:10
Kochani, czytając Wasze ciekawe informacje, uświadamiamy sobie ile to już państw w Ameryce Południowej odwiedziliście, ile pięknych miejsc widzieliście, z ilu ciekawymi ludżmi się spotkaliście. To wielki kapitał poznawczy tej podróży. Trochę żal, że nie dotarliście do prowincji Misiones w Argentynie, gdzie żyje najstarsza Polonia (emigracja z końca XIX w.) Ale wiem, że było to trudne logistycznie. Mnie też podczas pobytu w tym kraju nie udało się tam dotrzeć. Pozdrawiamy Was i zyczymy dobrego zdrowia i wytrwałości. Uważajcie na siebie.

Liliana
Liliana - 2009-05-19 23:37
Nie moge sie doczekac tych zdjec!

Ciocia Kasia :)
Ciocia Kasia :) - 2009-05-20 10:06
Aaaaaaaale miejscówa!!! Gdyby nie widok ssaka uczepionego mojej piersi, chyba by mnie zeżarła zazdrość ;) Ale ssak rekompensuje...

bł
 - 2009-05-20 11:59
To alpaki? Jakie fajowe!

Ania Sz.
Ania Sz. - 2009-05-20 13:54
witam podroznikow,
uwielbiam sobie czytac wasze relacje do cafecito o poranku :) zdjecia - pierwsza klasa!!! przypomina mi sie jak z piotrkiem robilismy wystawe zdjec TiR, ale by bylo teraz materialu! :-)

P
P - 2009-05-20 14:45
te fajowe lamy to vicuñas. vicuña zyje wylacznie na wolnosci. jej welna jest znacznie cenniejsza i delikatniejsza niz welna alpaki. obecnie prawie niedostepna i strasznie droga (tylko mieszkancy kilku wiosek moga je strzyc, a poncho z vicuña to koszt kilku tysiecy dolarow!)

kala
kala - 2009-05-20 20:23
hej:) zdjecia cudowne zadrosc wielka:)) Monik kiedy Ty w koncu przytyjesz? nawet w ciazy bedziesz chudsza od siostrzyczki??:))))) buziole

Mamusia - Alusia :)
Mamusia - Alusia :) - 2009-05-20 20:56
Kala ma racje! Chudzielcy oboje! :)
Wracajcie do domu bo niedługo nie będzie Was widać, zostaną same ubrania! :) Buziaki!

Ania Chrzan:)
Ania Chrzan:) - 2009-05-22 21:47
Kochani! Zdjecia sa cudowne! Za kazdym razem czytam wasze opowiesci jednym tchem i nie moge doczekac sie nastepnych:) Ach i zgadzam sie z Kala! Moniks kiedy tobie sie w koncu jakis brzuszek pojawi? ILYSM

loversi
Monika, Piotr i Maleństwo Pasieczni